Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. De pengar som placeras i fonden kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta kapitalet.

Månadsrapport augusti 2022

Ladda ner PDF

Värdeutveckling

Adrigo Small & Midcap L/S Klass A steg med 0,85 % i augusti och Klass C steg med 0,72 %, efter avgifter. Per augusti månads utgång är Klass A därmed upp 2,23 % under 2022.

Aktiemarknaderna utvecklades väl under första delen av månaden för att därefter rekylera kraftigt ned. S&P 500 föll närmare 8 % de sista två veckorna och de nordiska börserna uppvisade en liknande utveckling. Fondens innehav i Frontline (transport) och K2A (fastigheter) gav bra bidrag till vår avkastning. Fondens större innehav hade som grupp en relativt starkare utveckling kontra aktiemarknaden. Ett flertal av våra blankade innehav inklusive vår korta indexposition gav också bra bidrag.

Adrigo Small & Midcap L/S Klass A har avkastat 83,3 % sedan start efter avgifter. Den genomsnittliga årsavkastningen sedan start uppgår till 13,4 %. Under samma period har jämförelseräntan STIBOR 1M avkastat -0,7 % och Carnegie Small Cap Return Index Nordic har avkastat 60,6 %.

Marknad och bolagen

Carnegie Small Cap Return Index Nordic föll med 5,93 % i augusti. Nordiska småbolag hade en relativt starkare utveckling än större bolag där OMXN40 föll med 6,24 %.

Efter sommarens nedställ i räntemarknaden vände räntorna återigen uppåt i augusti. I USA gick tioårsräntan från 2,55 % till 3,20 % efter att FED:s ordförande Jerome Powell poängterat att inflationsbekämpningen har högsta prioritet, även om de högre räntorna innebär kortsiktiga påfrestningar för ekonomin. Det torde stå helt klart att den amerikanska arbetsmarknaden behöver kylas ned och vi ser fortsatt stort fokus på sysselsättningsstatistiken under hösten.

Vi såg kraftiga rörelser i några av våra innehav i samband med kvartalsrapporterna. Calliditas Therapeutics (läkemedel), ett medelstort innehav, gick ned kraftigt på rapportdagen trots att de rapporterade försäljningssiffrorna inte avvek från förväntningarna. Bolagets produkt, Tarpeyo, för behandling av IgAN, en sällsynt njursjukdom, är godkänd av FDA och började säljas under årets första kvartal. Produkten har även fått ett godkännande i Europa, under produktnamnet Kinpeygo. FDA:s godkännande grundade sig på utläsningen av Del A i Fas 3-studien. Utläsningen av Del B kommer under första halvåret 2023 och ett positivt resultat lär ge en markant effekt på aktiemarknadens riskpremie och därmed aktiekursen.

Rysslands invasion av Ukraina fortsätter sätta stora spår i energimarknaderna. De extremt höga gaspriserna har uppmärksammats, men vi ser även andra stora effekter. Rysslands oljeproduktion fortsätter var hög, men nya handelsmönster har utkristalliserats. Vi har i tidigare månadsbrev nämnt vår tes om längre transportavstånd, vilket vi nu ser. Dels genom en ökad export från USA, dels genom mer komplicerade och mindre effektiva transportmönster. Vår position i Frontline har fortsatt att utvecklas väl och det var en påtagligt optimistiskt ledning som talade efter kvartalsrapporten. Det som gör marknaden extra intressant är att väldigt få nya fartyg kommer ut på marknaden de kommande åren, samtidigt som en stor del av stortanksflottan närmar sig 20 år. Vi ser därmed att marknaden kommer stärkas ytterligare de kommande åren. Frontline har en mycket modern flotta och vi räknar med mycket starka kassaflöden framåt.

Vi tackar för ert förtroende och ser goda avkastningsmöjligheter framöver.

Månadens bolagsbesök

Nu när rapportsäsongen har passerat kan vi konstatera att resultaten överlag varit över förväntningarna.

Under månaden har vi fortsatt att vara aktiva med bolagsbesök. Förhoppningsvis har vi anledning att återkomma med djupare beskrivning framgent.

Det är märkbart färre mötesförfrågningar gällande notering eller sekundärtrans-aktioner. Det är uppenbart svårare att inhämta kapital i dag.

Månadens största bidragare
  • Kort – Indextermin (SE)
  • Frontline - Transport
  • K2A - Fastigheter
  • Kort – Teknologi (SE)
  • Kort – Industribolag (SE)
Du hittar fler månadsrapporter under "Dokument & rapporter"

Relaterade artiklar

Vi blickar framåt
Volatilitet i innehaven och positiva besked från Initiator Pharma
Räntefallet gav en överraskande stark börs för november
Diversifiering i en fokuserad portfölj
Välfyllda orderböcker fortsätter driva försäljningen